Projekt ogrodu 

Zakładanie ogrodu

Projektowanie i montaż systemu nawadniania

System nawadniający stanowi obecnie coraz częstszy element wyposażenia ogrodu. Zapewnia on właścicielowi przede wszystkim dwie rzeczy: 1) daje pewność, że niezależnie od warunków pogodowych trawnik i rośliny otrzymają niezbędną im dawkę wody
2) pozwoli na racjonalną gospodarkę zasobami wodnymi.
Ten drugi fakt ma znaczenie zarówno w wymiarze finansowym i co jest obecnie szczególnie na czasie – ekologicznym. Zastosowanie systemu nawadniającego jest więc uzasadnione z kilku powodów.  Jest to inwestycja, która się po prostu zwróci, a dodatkowo ogród z pewnością zyska na wyglądzie. Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie trawnika stanowi jeden z kilku podstawowych warunków jego dobrej kondycji (pozostałe to regularne koszenie, nawożenie i dwa razy w roku wertykulacja). Ułożenie instalacji nawadniającej najlepiej zaplanować jeszcze przed posadzeniem roślin i założeniem trawnika – później także będzie taka możliwość, ale będzie to więcej kosztowało. Dobór odpowiedniego sterownika, ilość i rodzaj zraszaczy, linii kroplujących, wreszcie zaplanowanie rozprowadzenia instalacji i umieszczenia skrzynek z elektrozaworami – to wszystko jest przedmiotem projektu. Na jego podstawie przygotowywana jest szczegółowa wycena materiałów i usługi.

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja roślin to proces nieustanny, który powinien być wykonywany regularnie i sumiennie. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie dość szybko popsują pierwotny efekt i spowodują, że na marne pójdą zarówno włożona praca, jak i wydane pieniądze. Warto o tym pamiętać już na etapie, kiedy zakładany jest nasz ogród. Tym bardziej, że coraz częściej pojawiają się tam naprawdę cenne egzemplarze roślin, których utrata z powodu zaniedbania byłaby z pewnością bolesna dla ich właścicieli.

O ile pewne podstawowe czynności (takie choćby jak np. koszenie trawnika) można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie, o tyle zabiegi wymagające wiedzy specjalistycznej i odpowiednich maszyn/narzędzi warto powierzyć wykwalifikowanym ogrodnikom. Po pierwsze - skuteczność takich zabiegów będzie z pewnością większa, po drugie – uniknie się w ten sposób szkód spowodowanych np. niewłaściwym doborem środków chemicznych. W efekcie pieniądze przeznaczone na bieżącą pielęgnację będą wydane w sposób bardziej efektywny.

Do najczęściej wykonywanych prac zarówno w ogrodach przydomowych jak i w przypadku ogólnodostępnych terenów zieleni należą takie zabiegi jak:

  1. Przycinanie krzewów i drzew ozdobnych, którego zadaniem jest utrzymanie pożądanej formy i pokroju roślin, zapewnienie odpowiedniej estetyki i porządku w nasadzeniach, stymulowanie roślin do bardziej intensywnego wzrostu i nabierania masy zielonej. W przypadku drzew wykonywane są także tzw. cięcia prześwietlające, których celem jest zapewnienie dostępu emisji światła słonecznego do wszystkich części rośliny.
  2. Nawożenie roślin, dzięki któremu otrzymują one wszystkie niezbędne mikro– i makroelementy stymulujące ich prawidłowy rozwój. Istotne są także bioregulatory, których rola polega na przywróceniu równowagi biologicznej w okresach szczególnie niekorzystnych dla roślin takich jak: susze, przymrozki, po posadzeniu, po intensywnym stosowaniu zabiegów ochronnych.
  3. Opryski chemiczne stosowane w celu ochrony roślin ozdobnych przed chorobami i szkodnikami. Ogrom i różnorodność występujących powszechnie chorób (np. fytoftoroza, rdze, szara pleśń, mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, zamieranie pędów, itd.) oraz szkodników (np. przędziorki, wciornastki, szpeciele, miseczniki, mszyce, chrząszcze, itd.) sprawia, że ochrona chemiczna jest koniecznością, jeżeli chce się zachować atrakcyjny wygląd roślin.

Zakładanie trawnika