rudbekia-ogrodjpgOgród w stylu wiejskim. Jak go stworzyć?pergola-ogrod-wiejskijpg

Ogród w stylu wiejskim idealnie komponuje się z budynkami o spadzistych dachach i gankowych wejściach. W ogrodzie wiejskim panuje swoboda. Rabaty mają nieregularne kształty, a rośliny posadzone są piętrowo – od najniższych po wyższe, kwitnące w różnych terminach.

Aranżacja ogrodu w stylu wiejskim

Rabaty takie są niezwykle kolorowe i różnorodne, powinny kojarzyć się z kwitnącą łąką czy pejzażem wiejskim, zapamiętanym z dzieciństwa. Ma cieszyć oko i przede wszystkim wyciszać.
Na terenie ogrodu jest także miejsce na małą architekturę:

  • romantyczne mostki,
  • szumiące oczko wodne,
  • pergole.

Wykorzystuje się też elementy kamienne, najlepiej jeśli będą to wapienie lub granity. Mogą stać samodzielnie lub tworzyć bryłę.Kamienie najlepiej wyglądać będą w towarzystwie roślin skalnych, wspinających się po nich, jak w naturalnym środowisku.

W kilku miejscach można też postawić ceramiczne donice, dzbany czy inne naczynia, niegdyś stosowane w domach i obsadzić je np. pelargoniami. Ciekawe elementy stworzą także stare narzędzia gospodarcze, brony czy niewielkie wozy ozdobione bylinami. Płoty powinny być drewniane, a o nie opierać się słoneczniki, lewkonie czy malwy. Na palikach można powiesić kilka glinianych dzbanków.

Rośliny w ogrodzie wiejskim

Po pierwsze powinniśmy wybierać rośliny popularne, np. takie które widywaliśmy w dzieciństwie na wsi. Nie należy sadzić wyszukanych, dostojnych krzewów, które przypominają chińskie czy angielskie ogrody.
Możemy wybierać spośród setek bylin, ale należy je sadzić tak, by tylko kilka z nich dominowało na rabacie, abyśmy właśnie na nich przez dłuższy czas zatrzymali wzrok, a dopiero później skierowali go na niższe partie, gdzie rosną lub płożą się rośliny uzupełniające nasz wiejski ogród.

Wiejska rabata powinna zacząć kwitnąć już w marcu, kiedy rozwijają się krokusy i przebiśniegi, a zakończyć jesienią z kwitnącymi nawet do początku listopada chryzantemami i astrami. Nie zapominajmy też o roślinach zadarniających, które wypełnią pustą przestrzeń, a ponadto dzięki różnokolorowym przebarwieniom będą zdobić.

Na trawniku sąsiadującym z rabatą kwiatową można posadzić drzewa owocowe. Warto też pomyśleć o ogródku ziołowym w niedalekiej odległości od zagonu kwiatowego. Powinny być blisko domu, tak by w trakcie przygotowywania posiłku móc wyskoczyć i narwać garść.Trzeba tylko pamiętać o tym, że zioła lubią jasne i ciepłe stanowiska. Trzeba dla nich wybrać odpowiednie miejsce na rabacie, osłonięte od wiatru, z żyzną ziemią.

Rośliny do ogrodu wiejskiego:

  • krzewy: bzy, róże, forsycje, kaliny, jaśminowce, pigwowce
  • byliny i rośliny jednoroczne oraz dwuletnie: rudbekie, słoneczniki, piwonie, dalie, astry, malwy, dzwonki, liliowce, maki, naparstnice, ostróżki, złocienie, groszek pachnący, margaretki, irysy, nagietki, kosmosy, pelargonie, petunie,
  • pnące: dynie ozdobne, powojniki, róże pnące, winorośl,
  • winobluszcz (przy elewacji, murach i płotach).